Čtyři běžné typy strečinku a kdy každý provést

Ať už jste elitní, nebo víkendový sportovec, měli byste se protahovat, abyste uvolnili a připravili svaly před tréninkem nebo pomohli bolavým svalům zotavit se.

Ve své nejzákladnější podstatě je protahování aktem ohýbání šlachy nebo svalové skupiny v jednom směru, dokud neucítíte pálení ve svalu, a poté držte tuto flexi před konečným uvolněním.

Ne všichni vědí, že existuje několik typů protahování a různá doporučení, kdy je provádět.

Mezi čtyři běžné pohybové vzorce patří strečink statický, aktivní, dynamický a balistický. Některé jsou lepší na zahřátí před tréninkem, zatímco jiné se doporučují na regeneraci.

Čtyři pohybové vzorce a co o každém z nich vědět

Statický strečink

Statický strečink je postaven na udržení pozice po určitou dobu. Statické úseky se často provádějí vsedě, vestoje nebo vleže na zádech a zaměřují se na prodloužení svalů tím, že zůstanou v jedné poloze, nikoli prostřednictvím pohybu. Většina odborníků navrhuje držet statický úsek alespoň 30 sekund.

Kdy to udělat: Po tréninku, aby se vaše tělo ochladilo a zotavilo.

Aktivní strečink

Když provádíte aktivní protahování, použijete protilehlé svaly, abyste se protáhli. Při aktivním protahování není k dispozici žádná vnější síla. Aktivně přesouváte jednu svalovou skupinu, abyste protáhli další. Aktivní úseky lze absolvovat bez protahovacího partnera nebo protahovacího příslušenství. Aktivní úseky obvykle zahrnují více opakování a jsou drženy kratší dobu než statické úseky.

Kdy to udělat: Tyto univerzální úseky lze provádět před nebo po tréninku.

Dynamický strečink

Dynamické úseky obvykle zahrnují kontrolované, aktivní pohyby cílených svalů, aby se zvýšil průtok krve do oblasti a současně se uvolnila svalová vlákna. Přidání dynamického strečinku k rozcvičení zvyšuje sílu, hbitost a vytrvalost. Při těchto pohybových vzorcích klouby a svaly aktivně procházejí celým rozsahem pohybů a mohou dokonce napodobovat váš trénink – například chůzí nebo zvednutím kolene před běháním. Dynamické úseky jsou skvělé pro zvýšení dosahu a mobility.

Kdy to udělat: Před tréninky a ve dnech regenerace

Balistický strečink

Balistické protahování je forma dynamického strečinku, ale posouvá aspekt pohybu ještě dále. Balistické protahování, které většinou praktikují profesionální sportovci a tanečníci (zejména baletky), zahrnuje rychlé poskakovací pohyby využívající hybnost, gravitaci nebo sílu k ohýbání svalů, aby překračovaly rozsah pohybu, na který jsou obvykle zvyklé.

Při bezpečném provádění kontrolovaných pohybů mohou tyto úseky prodloužit a uvolnit svaly rychleji a dále než jiné úseky.

Tento typ strečinku se nedoporučuje každému a zvláště ne fyzicky nezkušeným. Zatímco dobře kondičně vybavení sportovci a tanečníci shledali balistický strečink důležitým nástrojem v rámci svého rozcvičení, pro nováčky ve fyzické kondici je nejlepší držet se klidnějších statických pohybů, dokud jejich tělo lépe odolá přísnějšímu ohybu.

Kdy to udělat: Po tréninku nebo v odpočinkových dnech (po zahřátí svalů).

Protahování by mělo způsobit mírné nepohodlí, ale nikdy bolest. Pokud dojde k bolesti, okamžitě přestaňte a nepřekračujte to, čeho jste schopni. Riskujete například natažení šlachy a vyřazení z vašeho oblíbeného sportu.

 

Autor: Martin Roubal

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení